“…savaşın sonuçlarından derin endişe duyuyoruz.”

Sevgili Arkadaşlarım,

 Dünya Psikiyatri Derneğimizin (World Psychiatric Association – WPA) eHaber bülteni – WPA Derlemesinin 2022’deki ilk baskısına hoş geldiniz. Bu çeyrekteki haber bültenine daha olumlu bir not ile başlıyor olmayı dilerdim. Ancak hepimizin haberdar olduğu üzere Ukrayna’daki durum fazlasıyla üzüntü vericidir. WPA Ukrayna’daki insanlar ve WPA Ukrayna psikiyatri kuruluşlarındaki sevgili meslektaşlarımız için olan derin endişelerimizi ve desteğimizi açık bir şekilde ifade etmiştir. Dünyadaki insanların çoğu gibi biz de gerilim tırmanmaya devam ettikçe, Ukraynalıların bu gerilim sırasındaki iyilik halinden ve savaşın sonuçlarından derin endişe duymaktayız.

 WPA’nın savunma amaçlı olmayan askeri aktivitelere süregelen karşıtlığı ve çeşitli sağlık ve yardım kuruluşlarının son günlerdeki açıklamaların yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Meclisinin Ukrayna’nın işgalini kınayan oyunu da dikkate alarak WPA Yönetim Kurulu buradan tamamının okunabileceği bir bildiri yayınlamıştır.

 Ayrıca, en son Acil Durumlara Müdahale Danışma Kurulu (Advisory Comittee for Responses to Emergencies – ACRE) toplantımızın ardından, WPA aşağıdaki destek programı ile ilerlemektedir:

 

 • Ukraynalı üyelerimiz ve diğer komşu ülkelere bu kriz zamanında yardım amaçlı bir destek programı planlamak ve uygulamak için bir alt komite oluşturulmuştur. Bu alt komiteye, diğer profesyonel organizasyonlar ve komşu ülkelerin üye kurumları ile insani yardım aktiviteleri hazırlamak üzere işbirliği kuran Prof. Danuta Wasserman (WPA seçilmiş başkanı) başkanlık etmektedir. Bu aktiviteler şunları içermektedir:
  • Ukrayna’ya ilaç desteği sağlamak için bağış toplama. Bu ‘Şimdi Bağış Yap’ butonu kullanılarak ya da banka transferi ile yapılabilir. Gerekli tüm bilgiler buradan görüntülenebilir. WPA bu amaç için ilk olarak 2000$ bağışlamıştır.
  • WPA internet sitesinde travma destek merkezi kurulması. Şu anda üye kuruluşlarımızdan ve WPA Bilimsel Bölümlerinden destek toplamaktayız ve yakında yayında olacaktır.
 • Çatışmanın devamını kınayan, savaşın sona ermesi çağrısı yapan ortak bir açıklama oluşturmak ve Ukrayna ve göçmen-sığınmacı kabul eden komşu ülkelerdeki ruh sağlığı çalışanları ve hastalar için çeşitli destek programları oluşturmak üzere üye kuruluşlarımızla işbirliği yapmaktayız.
 • WPA Ukrayna psikiyatri kuruluşlarındaki meslektaşlarımızla yapılabilecek her türlü desteği belirlemek ve planlarımızı bildirmek için sürekli iletişim halindeyiz.
 • Mevcut durumu gözden geçirmek için düzenli toplantılar yapmaya devam edeceğiz.

 

WPA ve üyeleri önümüzdeki aylarda etkilenecek olanları desteklemeye hazırdır ve bu travmatik durumda ihtiyacı olan herkese ruhsal sağlık kaynaklarını sağlamak için hepimiz birlikte çalışmalıyız. Üyelerimizin bu kritik durumlarda kendi işbirlikleri, uyum yetenekleri ve dayanıklılıkları ile başardıkları karşısında sürekli olarak etkilenmekteyim.

 Günlük işlerimiz devam etmekte olup WPA aynı zamanda geçtiğimiz çeyrekte pek çok sayıda proje ile meşgul olmuştur. Aksiyon Planı 2020-2023 Çalışma Grupları görev şartlarını yerine getirmek için toplanmaya ve birlikte çalışmaya devam etmiştir. Onların gösterdiği gelişimi izlemek ve organize ettikleri aktiviteleri görmekten mutluluk duyuyorum. Aksiyon Planı önceliklerine dayanarak WPA-Lancet Depresyon komisyonunun başarılı şekilde faaliyete geçmesi de dahil olmak üzere bu çeyrekte birçok girişimi tamamladık. Faaliyete geçme webinarını kaçırdıysanız buradan izleyebilirsiniz.

 Toplantılar programımız da halen aktiftir ve 3-6 Ağustos 2022’de Bangkok’ta gerçekleşecek 22. Dünya Psikiyatri Kongresi ile ilgili olan tüm çalışmalardan memnuniyet duyuyorum. Tayland Psikiyatri Derneği ile birlikte ve Tayland Psikiyatristler Kraliyet Koleji & Tayland Ruh Sağlığı Departmanının desteği ile yeniden yüz yüze bir kongre yapacak olmaktan heyecan duymaktayız ve herkesi yeniden görmeyi dört gözle bekliyoruz. 2022 için planlanmış pek çok tematik kongre de mevcut, bu nedenle WPA internet sitesi toplantı programları kısmını lütfen düzenli olarak takip edin.

 2021’deki başarılı çevrimiçi aktivitelerimizden motive olarak, bu alana da  oldukça fazla enerji odaklamaya devam ediyoruz. Bunlar:

 

 • İnternet sitemizi ve sosyal kanalları iletişim kurmak ve aktivitelerimiz, kaynaklarımız ve işlerimizi tanıtmak için daha kapsamlı şekilde kullanmaktayız.
 • WPA, pek çok ücretsiz ve ücretli çevrimiçi eğitim aktivitesi oluşturmak için İş Birliği Merkezleri, Bölgesel Temsilciler ve üçüncü taraf dernekler ile yoğun çalışmalar yürütmektedir. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse; yeni ICD-11 kursunun önümüzdeki versiyonu, Farmakolojik Tedavide Gelişmeler, Vasküler Kognitif Bozukluk, Lewy Cisimcikli Demans ve Şizofrenide Güncellemeler’ söylenebilir. Gerçekleşecek kurslar ile ilgili detaylar için lütfen bu sayfayı düzenli olarak ziyaret edin.
 • WPA Eğitim Portal ekibi platforma taze ve yeni içerikler ve yeni öğrenme modülleri eklemeye devam etmektedir. Sizi mevcut olan kaynakların zenginliğine göz atmaya davet ediyorum – buraya tıklayın.
 • Aynı zamanda, yönetim kurulunun yanında eski WPA başkanları ile röportajlar yaptığımız ‘Liderlerle Tanışın’ film projemizi sonlandırmaya çok yakınız. Haberler sayfamıza ve YouTube kanalımıza abone olarak yayınlandığında kaçırmayacağınıza emin olun.

 2022’nin ikinci çeyreğine girerken, yukarıda örneklenen çabalarımızın yaşamakta olduğumuz bu zor zamanlarda sizi motive etmesini ve size ilham vermesini diliyorum. Her zamanki gibi, WPA ve üyeleri ile gurur duyuyorum. Hepinizle birlikte, yardıma ihtiyacı olanları desteklemek için birlikte çalışacağız. Devam eden desteğiniz için teşekkürler.

En iyi dileklerimle,

Prof. Afzal Javed

WPA Başkanı

 

Metnin orijinaline buradan ulaşabilirisiniz.

 

 

 

Duyurular

Özlem ve Saygıyla Anıyoruz